login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Hrušov: Vinobranie

@ :: Historické foto ::     May 14 2010, 10:37 (UTC+0)

Hrušov, okres Rožňava: Presný rok vzniku tejto fotografie nepoznáme, bola však vyhotovená niekedy po roku 1952, kedy v obci Hrušov založili jednotné roľnícke družstvo.

Obec udáva, že tradícia pestovania hrozna tu siaha takmer až do samotných počiatkov jej vzniku. Hrušov existoval v 13. storočí ako osada. Údaje o prvej písomnej zmienke o osídlení sa rozchádzajú. Niektoré zdroje uvádzajú rok 1234, iné rok 1285, keď bola vyčlenená zo zemepanskej držby. Ako obec sa spomína v roku 1340 pod názvom Kerthueles a územne patrila k Turnianskemu panstvu, vlastnili ju Bebekovci z Plešivca. V danom 14. storočí tu pôsobili mnísi benediktíni, ktorí sa venovali vinohradom a výrobe vína. Podľa odvážnejších údajov z materiálov autorov a správcov Turnianskej vínnej cesty sa tu vraj vinič pestuje už vyše tisíc rokov.

Každopádne ide o vinárenskú oblasť, ktorá bola i je charakteristická najmä bielymi vínami. Sú to najmä odrody rizling vlašský, rizling rýnský, rulandské biele, rulandské sivé, veltínské červené, veltínské zelené a müller thurgau. Začiatkom 20. storočia vinice z veľkej časti patrili šľachtickému rodu Andrási (Andrássy) a bohatým mešťanom z Rožňavy. Obyvatelia obce sa živili prevažne ako vincúri, pracovali tiež v ovocných sadoch.

V roku 1952 po vzniku družstva prechádzali vinice pod „spoločné družstevné vlastníctvo“. Samovýroba vína sa obmedzovala, svoju úlohu pri spracovaní hrozna postupne začal zohrávať vinársky závod v Moldave. Popri odrodách bieleho sa tu už pestovalo aj hrozno na výrobu červeného vína, a to najmä modrá frankovka, svätovavrinecké a cabernet sauvignon. Niektoré činnosti, ako napríklad vinobranie, však ostávali záležitosťou nielen družstevnou, ale celej obce. Svedčí o tom aj táto fotografia, na ktorej môžeme vidieť, že sa ho zúčastňovali aj školopovinné deti.

Ani po zániku pôvodného JRD vinárstvo nezaniklo a vinice sa v súčasnosti tiahnu okolo obce až takmer na Silickú planinu. Pestovanie hrozna je úzko napojené na kultúru a tradície Hrušova. Vďaka tomuto sa obec stala súčasťou Turnianskej vínnej cesty a každým rokom usporadúva akcie spojené s touto tematikou. Zároveň turistom poskytuje možnosť ochutnávky miestnych vín a ubytovanie.




***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.




čitateľov: 2877