login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Feb 18, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(248)

vložiť obrázok do galérie

archív obrázkov

general(248) / Historické foto(0) / (248)

stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Feb 18 2019, 02:35 (UTC+0) 248-pribehy_z_vrabcieho_hniezda-obalka_m.jpg
PRÍBEHY Z VRABČIEHO HNIEZDA (Tri košické rozprávky) V týchto dňoch nám vyšla kniha rozprávok o vrabčekovi Urbankovi. Je určená najmladším čitateľom, aby sa dozvedeli kadejaké zaujímavosti, o ktorých si na košických strechách vrabce čvirikajú. Vrabec Urbanko žije vo vrabčom hniezde na streche Dómu svätej Alžbety. Vidí odtiaľ len Urbanovu vežu a Kaplnku svätého Michala. Urbanko je ustráchaný a bojí sa učiť lietať. Preto mu ostatné vrabce vyrozprávajú príbehy o dávnych hrdinoch, ktorí dokázali veľké veci, pretože boli statoční. Urbanko sa takto dozvie o zvonárovi Urbanovi, bosorkách od kaplnky i staviteľovi majstrovi Štefanovi. A mladý čitateľ tiež. A nielen to. Dočíta sa aj o kadejakých zaujímavostiach zo života košických vrabcov... Kniha vznikla v rámci spolupráce s občianskym združením Filištín a vyšla vo vydavateľstve Vienala. Autormi sú Slavomír Szabó a Silvia Bolčová. Rozprávky ilustroval Vlado Ondo.

na stránku vložil: sivo

 
Jan 29 2019, 02:18 (UTC+0) ečejovské rozprávky-predna_strana.jpg
V týchto dňoch nám vyšla kniha s názvom Čečejovské rozprávky. Jej autorom je predseda L.S. Pravé orechové Slavomír Szabó. Ilustrácie vytvoril Juraj Korpa. *** V knižke sa Janko a Janka z Čečejoviec nudia, pretože sa im doma pokazilo wi-fi. Tiež zlostia, tak ich mama pošle von za kamarátmi. Tam však stretnú čudesného chlapíka, ktorý sa volá Majster Čas. Spolu sa vyberú na prechádzku stáročiami. Vďaka kúzlam sa dostanú až do praveku, neskôr stretnú kráľov, uvidia prvé čečejovské lietadlo a mnohé veci nevídané. Pritom ostanú na jedinom mieste, ale cestujú v čase. Od počiatku ľudstva až takmer po prítomnosť a ich pohľad na vlastnú dedinu sa výrazne zmení. Prečo? Ako? Viac sa dočítate práve v tejto knižke.

na stránku vložil: sivo

 
Jan 18 2019, 02:43 (UTC+0) 246_skaros.jpg
Práve finišujeme s rukopisom knihy Skárošské poviedky. Viaceré z príbehov, ktoré sme v obci našli, sa viažu na kameňolomy. Miestni obyvatelia ich nazývajú Baňa. Pretože opis prostredia musí v poviedkach zodpovedať skutočnosti, vybrali sme sa tieto kameňolomy prezrieť. Sú tri a nachádzajú sa v údolí pri potoku Marovka. V súčasnosti ich vyhľadávajú zberatelia nerastov, ktorí chcú svoje zbierky rozšíriť o nontronity. V starých príbehoch sú tieto kameňolomy viazané najmä na príbehy z kategórie vidieckej mystiky. Aj samotný potok Marovka je spojený s rituálmi obety. Nešlo však o obety ľudí či zvierat, ale vecí. Dievčatá a ženy, ak si niečo priali, dali pod kameň v potoku svoju obľúbenú vyšívanú vreckovku alebo stužku z vlasov. *** Údajne sa v kameňolomoch zjavuje aj biela pani a občas sa tam v noci ukáže kožený most, ktorý vedie až... Neprezradíme. Viac sa dočítate v pripravovanej knihe... ***

na stránku vložil: sivo

 
Jan 15 2019, 05:55 (UTC+0) saca_pozvanka_kniha.jpg

na stránku vložil: sivo

 
Dec 31 2018, 11:44 (UTC+0) pro__pf_2019.jpg

na stránku vložil: sivo

 
Dec 26 2018, 15:38 (UTC+0) 243_richnavské poviedky-obalka kopie.jpg
V predvianočných dňoch nám vo vydavateľstve Vienala vyšla kniha Richnavské poviedky. Vznikla na základe vyhľadávania starých tradovaných a skutočných príbehov z tejto dediny. Desať poviedok mapuje obdobie od začiatku 20. storočia až po jeho sedemdesiate roky. Okrem ľudového liečiteľstva obsahuje príbehy o prípadoch miestnych žandárov, prespaniek, pytliactva, hľadania údajných pokladov na hrade (jeho ruiny stoja stále uprostred dediny), záhady kaplnky Márie Magdalény, migrácie do USA, či udalostí I. a II. svetovej vojny.

na stránku vložil: sivo

 
Nov 06 2018, 02:53 (UTC+0) 242_k_s_p_m.jpg
Prosíme zájemcov o knihu Košické staromestské poviedky, aby nám nepísali e-maily so žiadosťou o jej zakúpenie. Sme autori, nie vydavatelia, či predajcovia knihy. * Košické staromestské poviedky si môžete v súčasnosti zakúpiť v Múzeu Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 20 v Košiciach a v Mestskom informačnom centre na Hlavnej 32 v Košiciach. * Kniha obsahuje 10 poviedok - povestí i skutočných príbehov, ktoré siahajú dejovo od 13. storočia do 80-tych rokov 20. storočia. Autormi poviedok sú Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. V závere sa nachádza pomerne obsiahly sprievodca po miestach, kde sa jednotlivé príbehy odohrali. Autorom sprievodcu je Milan Kolcun.

na stránku vložil: sivo

 
Sep 23 2018, 10:20 (UTC+0) medzevské poviedky-obalka2 (1).jpg
V týchto dňoch nám vo vydavateľstve Vienala vyšla kniha Medzevské poviedky. Nájdete v nej desať tradovaných a skutočných historických príbehov, ktoré sme spracovali do poviedok na základe spomienok medzi najstaršími obyvateľmi Košíc. Autormi poviedok sú Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. Verejná prezentácia knihy bude v Medzeve v októbri.

na stránku vložil: sivo

 
Aug 13 2018, 02:10 (UTC+0) košické staromestské poviedky-obalka.jpg
V týchto dňoch nám vo vydavateľstve Vienala vyšla kniha Košické staromestské poviedky. Nájdete v nej desať tradovaných a skutočných historických príbehov, ktoré sme po konzultáciách s historikmi spracovali do poviedok na základe achívnych údajov i vyhľadávaním spomienok medzi najstaršími obyvateľmi Košíc. Opisom udalostí najstarší z príbehov pochádza z 19. storočia, najmladší z osemdesiatych rokov 20. storočia. Autormi poviedok sú Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. Za poviedkami sa nachádza obsiahlejší doslov, ktorý napísal Milan Kolcun a sprevádza ním čitateľa po miestach i historických epochách, v ktorých sa jednotlivé príbehy odohrali. Kniha bude mať svoju verejnú prezentáciu v septembri, kedy bude i uvedená do predaja.

na stránku vložil: sivo

 
Aug 06 2018, 03:08 (UTC+0) brzotínske poviedky-hu-obalka (2) kopie.jpg
Brzotínske poviedky vyšli vo vydavateľstve Vienala aj v maďarskom preklade. V knihe sa nachádza sedem poviedok, ktoré vznikli literárnym spracovaním starých tradovných i skutočných príbehov z obce Brzotín. Navštevovali sme obyvateľov tejto obce, ktorí nám príbehy vyrozprávali, my sme s historikmi verifikovali fakty a následne všetko spracovali. Kniha sa dostane medzi čitateľov na jeseň tohto roku. Autormi poviedok sú Slavomír Szabó, Silvia Bolčová, Zuzana Kratyinová a Juraj Korpa.

na stránku vložil: sivo