login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Tri prasce na juh

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 27 2006, 10:12 (UTC+0)

Miesto: Vyšný Lánec
Čas: December 1944
Autor: Anna Domaniková

Dedina sa zobudila do mrazivého, nezvykle tichého decembrového rána. Obyvatelia Vyšného Lánca prebdeli noc zo sedemnásteho na osemnásteho pri modlení a poschovávaní v pivniciach. Všade okolo to buchotalo, svišťalo, no našťastie Nemci dedinu opustili deň pred príchodom frontu. Tým sa boje presunuli až k Čečejovciam a dedinčania boli aspoň ako tak uchránení od priamej streľby. Fero si nasadil klobúk, zvesil kabát z klinca na dverách a vyšiel na dvor. Vzduch bol presýtený dymom a čímsi čudným. Gazda poťahoval nosom, vetril, nasával, no nevedel, čo je to za pach. čítať ďalej...
čitateľov: 10702   

Gróf - trhan

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 27 2006, 07:38 (UTC+0)

Vyšný Lánec v súèasnosti - detail kostolnej veže

Miesto: Vyšný Lánec; dnes Perín-Chym: časť Vyšný Lánec
Čas: prelom 19. a 20. storočia
Autor: Anna Domaniková

O rode Lánczyovcov nájdeme prvú zmienku z roku 1553 ako o majiteľoch pozemkov, lesov, lúk a ôsmich domácností v Nižnom Lánci. Dedina bola v roku 1630 takmer zničená vpádom Turkov. V roku 1772 sa Lánczyovci zbudovali aj vo Vyšnom Lánci. Tu bol postavený aj ich rodový kaštieľ. Jeho pánom bol aj gróf Lánczy Béla.
čítať ďalej...
čitateľov: 11998   

Urbanov zvon

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 31 2005, 14:46 (UTC+0)

Urbanova veža v súèasnosti

Miesto: Košice
Čas:13. 4. 1556
Autor:Slavomír Szabó
English version / Anglická verzia

Bolo to v polovici 16. storočia, keď sa ešte pri Dóme sv. Alžbety a pri Kaplnke sv. Michala rozprestieral cintorín so ctihodnými košickými mešťanmi. Na mieste, kde dnes stojí Urbanova veža, bola hranatá gotická kampanila s ihlanovou strechou. Postavili ju už na prelome 14. a 15. storočia, aby mal zvon svoje dôstojné miesto a dali sa na ňom ohlasovať pobožnosti, ale i nebezpečenstvá blížiacich sa vojsk a požiarov v čase, keď sa Dóm sv. Alžbety ešte len budoval do svojej súčasnej podoby.
čítať ďalej...
čitateľov: 21699   

Rozškľabená tvár

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 15 2005, 22:03 (UTC+0)

Tvár nešastnej ženy stále pozerá z fasády secesnej budovy na Košièanov

Miesto: Košice
Čas: povesť nemá presnú časovú identifikáciu
Autor: Slavomír Szabó

Ak sa prejdete v Košiciach po Štefánikovej ulici, na jednom zo secesných domov nájdete vyobrazenú rozškľabenú tvár ženy. Údajne nevznikla náhodne a viaže sa k nej príbeh.

V časoch, keď ešte v týchto miestach tiekol Mlynský náhon, rieka čoby rameno Hornádu, už z diaľky bolo počuť klepot mlynských kolies. Typický zvuk dával najavo, že sa tu melie obilie a z neho vzíde múka na cesto, aby sa pre hladných Košičanov mohol piecť chlieb. ¼udia prichádzali do mlyna, dávali zomlieť svoju úrodu a odchádzali odtiaľ na vozoch naložených vrecami. Práca i obchod, to bol život mlynára. Aspoň na prvý pohľad. Ale či už to je mlynár, pekár, alebo kováč, každý vo svojom vnútri skrýva aj mnohé osobné radosti i žiale, čo nevidieť, možno ich iba niekedy vycítiť, ak má človek citlivé srdce.
čítať ďalej...
čitateľov: 15617   

Koža z chrbta odsúdeného

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 04 2005, 18:31 (UTC+0)

Ján Zápo¾ský, krá¾ v rokoch 1526 - 1540, bol údajne pobúrený, že na hrade Èièava sa o òom šíria klamstvá.

Miesto: hrad Čičava
Obdobie: 1684
Autor: Anna Domaniková

Nad miestom, kde stará cesta z Vranova nad Topľou do Humenného pretína riečku Ondava, stoja na lesnatom návrší zrúcaniny hradu Čičava. Aj z názvu obce Sedliská–Podčičava, ležiacej v jeho bezprostrednej blízkosti, je zrejmé, podľa čoho bola nazvaná.

Podľa prvej písomnej zmienky o Čičave z roku 1270 daroval kráľ Štefan V. magistrovi Reynoldovi rozsiahle majetky v Abaujskej, Sabolčskej a Zemplínskej stolici a zem Čičavu, ktoré predtým patrili kniežaťu Rastislavovi, zaťovi Bela IV. Hrad Čičava je zakódovaný do prvého názvu "Castrum Chichva in Comitatu Zemlyn". Od roku 1527 hrad vlastnila známa rodina Drugethovcov z Humenného.Hlavnou úlohou hradu bolo strážiť pohraničie pri priesmyku Poľská brána. Chránil aj križovatku cesty od Sárospataku do Poľska a cesty z Vranova do Humenného. Hrad bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac ako 60 obcí.
čítať ďalej...
čitateľov: 11782   

Bolesť a viera

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 04 2005, 18:02 (UTC+0)

Slepému žobrákovi sa údajne vrátil zrak potom, ako sa napil z rieky Laborec

Miesto: hrad Jasenov
Čas: povesť dejovo zasahuje do 14. storočia
Autor: Anna Domaniková


Vendo Drugeth bol ukrutným, bezbožným, bezohľadným a mocným hradným pánom. Poddaní sa ho báli, šľachta sa s ním zabávala a zúčastňovala všetkých turnajov, poľovačiek a slávností, ktoré na hrade Jasenov usporadúval.
čítať ďalej...
čitateľov: 13175   

Skúpy kňaz

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 02 2005, 08:21 (UTC+0)

Erb Mateja I. Korvína. K jeho životu sa viaže ve¾a povestí, no ako to býva, viac idealizovaných ako pravdivých. V tomto prípade je rozdiel medzi vznikom hradu Ve¾ký Kamenec a životom krá¾a Mateja dve storoèia.

Miesto: Veľký Kamenec
Čas: 13. storočie
Autor: Anna Domaniková

O založení hradu Veľký Kamenec sa zachovala táto povesť: Spravodlivý kráľ Matej často obchádzal zo svojim sprievodom usadlosti, dedinky a mestá na svojom panstve. ¼ud ho mal rád. Všade ho vítali upravené a čistotné domčeky a sviatočne vyobliekaní poddaní v nadšených zástupoch, mávajúci mu na pozdrav.
čítať ďalej...
čitateľov: 21366   

Smrtonosná láska

@ :: Krátke príbehy ::     Oct 02 2005, 07:30 (UTC+0)

Miesto: Bačkov (Purušťan)
Čas: 14. storočie
Autor: Anna Domaniková

Vynorila sa z neznáma. Ambiciózna, mladá, krásna, ovládajúca umenie lásky tak dokonale, že jej neodolal žiadny muž. Nepochádzala z urodzenej rodiny, ale jej správanie bolo navonok vznešené. Obšťastňovala svojim umením lásky už nemeckých kolonistov zo Saska, ktorí získali výsadné postavenie v Prešove a Sabinove práve vďaka tejto žene. Dáma zo Saska. Pod týmto menom je zapísaná aj v legendách a povestiach o hrade Bačkov.
čítať ďalej...
čitateľov: 15192   

Cigáni na hrad!

@ :: Krátke príbehy ::     Sep 18 2005, 16:02 (UTC+0)

Hrad Ve¾ká Ida bol údajne z troch strán chránený rieèkou Ida.

Miesto: Veľká Ida
Čas: Povesť je dejovo situovaná do roku1556, prípadne 1557
Autor: Anna Domaniková


O obrane hradu Veľká Ida kolovala medzi ľuďmi povesť, zaujímavá nielen historickými faktami, ale aj jej aktérmi. Zachované písomné pamiatky sa rozchádzajú v datovaní udalosti. Isté však je, že to bolo v časoch, keď bol hradným pánom Fraňo Peréni. V časoch, keď rozvadení uhorskí páni prepadúvali hrady jeden druhému.
čítať ďalej...
čitateľov: 15917   

Rúhanie a pomsta

@ :: Krátke príbehy ::     Sep 11 2005, 08:56 (UTC+0)

Miesto: Malá Ida, Šemša
Čas: Prelom päťdesiatych a šesťdesiatych rokov 20. storočia
Autor: Slavomír Szabó
English version / Anglická verzia

Povedľa cesty medzi obcami Malá Ida a Šemša stojí Borkov kríž. Rovnako ako mnohé iné, aj ten vznikol z určitého dôvodu, pohnútky staviteľa vzdať takto vďaku Bohu. Takmer za každým takýmto rozhodnutím sa skrýva príbeh hodný literárneho spracovania. Žiaľ, tieto príbehy väčšinou upadli do zabudnutia. Avšak v poverách, alebo kto chce - môže veriť, že i v skutočnosti, sa v okolí týchto krížov stávali nevšedné veci, malé zázraky, alebo zjavenia. Verilo sa tiež, či azda aj verí, že tieto kríže poskytovali aj dušiam màtvych, čo práve opustili telo, miesta pre oddych na ich ceste k nebeskej bráne.
čítať ďalej...
čitateľov: 16450   

Pekelná tancovačka

@ :: Krátke príbehy ::     Sep 02 2005, 21:04 (UTC+0)

Kysak - obec, ku ktorej sa táto poves èiastoène viaže, sa nachádza 16 km od Košíc. Prvú písomnú zmienku o Kysaku poznáme z roku 1335.

Miesto: Kysak, Hanušovce nad Topľou
Čas: Povesť je dejovo situovaná do začiatku 18. storočia
Autor: Slavomír Szabó

Stalo sa to údajne v časoch, keď v Uhorsku zúrili boje kurucov proti cisárskej armáde. Mnohí muži, čo celé roky obrábali polia, sa pridali do bojových šíkov Františka II. Rákociho, aby sa vzopreli viedenskej vláde a Uhorsko sa oslobodilo od Rakúskej moci. V domoch ostali len ženy a deti, z chlapov sa vracali domov kaliky, často neprišiel nikto, len smutná správa o smrti. Ani šľachtici, čo donedávna trávili dlhé chvíle na poľovačkách a zábavách, už neboli takí bezstarostní. Museli podporovať vojsko, stavať vlastné bojové šíky a tie vysielali do Košíc. Za pevnými hradbami tohto mesta prebýval aj knieža Rákoci, odolávajúci útokom cisárskych žoldnierov generála Rabutina.
čítať ďalej...
čitateľov: 11049   

Zrodenie Michaloviec

@ :: Krátke príbehy ::     Sep 02 2005, 20:26 (UTC+0)

Mesto Michalovce pod¾a tejto povesti vzniklo v oblasti známej svojimi zradnými bažinami

Miesto: Michalovce
Čas: Povesť je situovaná do čias ranného stredoveku
Autor: Slavomír Szabó

Nie každému voňalo kresťanstvo. Nie každý ho chcel prijať, uznať, uveriť mu. A čím ďalej sídlili slovanské kmene od veľkomoravského Velehradu, tým menej sa zaujímali o učenie byzantských vyslancov Cyrila a Metóda. Naviac, Slovania mali svoju starú, nespočetným množstvom generácií uznávanú vieru. V panteóne bohov, bohýň, víl, posvätných prameňov, stromov i riek, pre nové učenie nebolo miesto.
Údajne tak i na Zemplíne žil pán Rajnold. Uctieval slovanských bohov, a i keď o kresťanstve počul, nevidel dôvod, prečo by sa mal oň viac zaujímať. Staral sa o svoje statky, uctievanie Perúna, či Vesny, ale to všetko boli len povinnosti. To, čomu venoval svoj čas najradšej, boli poľovačky.
čítať ďalej...
čitateľov: 16139   

Izrin soľný hrad

@ :: Krátke príbehy ::     Jul 28 2005, 14:01 (UTC+0)

Poves popri vzniku jazera Izra opisuje aj založenie Slanského hradu. Ak tu aj náhodou v 6. storoèí vznikla nejaká doposia¾ archeológmi neobjavená pevnos, súèasný Slanský hrad to urèite nebol. Ten vznikol až v druhej polovici 13. storoèia.

Miesto: Izra, Slanec
Čas: Povesť dejovo zasahuje do druhej polovice 6. storočia
Autor: Eva Hajdu

Dlhé roky putovania, strádania aj utrpení trvali, kým slovanské kmene prišli zo svojej pôvodnej domoviny pod Slanské vrchy, kde sa usadili. Pokojný a takmer nezaľudnený kraj im poskytol všetko potrebné pre život. Ten plynul v dennodenných povinnostiach i radostiach obyvateľov malých osád. Národ nezvyknutý na vojny a boje vyzeral ako ľahká koriť pre kmene, čo napádali pokojných poľnohospodárov a brali ich do otroctva. čítať ďalej...
čitateľov: 13843   

Statočná Sabina

@ :: Krátke príbehy ::     Jul 15 2005, 12:01 (UTC+0)

V starej povesti sa spomína i Jasovský kláštor. Ten musel èeli mnohým vojnám i nájazdom, spomínané vypálenie v roku 1241 sa týkalo nielen kláštora, ale celej obce Jasov.

Miesto: Jablonov, Hrhov, Jasov, Kamenica
Čas: 13. storočie
Autor: Eva Hajdu
English version / Anglická verzia

Príbeh statočnej slovenskej devy Sabiny, ktorá zachránila život uhorskému kráľovi Belovi IV. sa odohral za čias vpádu Tatárov do našich krajov. Bola to doba strachu, hrôzy a ukrutností, ktoré Tatári páchali, kamkoľvek vkročila ich noha. ¼udia ich nazývali aj psohlavcami, kvôli ich výzoru. Kadiaľ sa tatárske hordy prehnali, tam zostali len spustošené zhoreniská a množstvo màtvol. Tie ani nemal kto pochovávať, lebo ľudia sa zo strachu pred Tatármi ukrývali do hlbokých lesov, jaskýň, či močiarov, pretože kto im prišiel do cesty, ten viac svetlo sveta neuzrel.
čítať ďalej...
čitateľov: 15652   

O zániku hradu Dargov

@ :: Krátke príbehy ::     Jun 20 2005, 17:17 (UTC+0)

Dargov, ako vrch, obec, tak i priesmyk je dnes dejinne známejší z mladšieho obdobia, a to z bojov v II. svetovej vojne. Na fotografii je tank ako pamätník vojenských udalostí. I tak sme radi, že sme našli poves, ktorá siaha až do pohanských èias.

Miesto: Dargov, Snina
Čas: Povesť je dejovo situovaná cca do 8. až 10. storočia
Autor: Eva Hajdu

Ešte za pohanských čias stál na úpätí Slanských vrchov, neďaleko dedinky Dargov hrad a zachovala sa o ňom povesť. Hradný pán mal takú ukrutnú povahu, že jeho poddaní ho nazývali Drak. Zaobchádzal s nimi neľútostne a vyžíval sa v páchaní krívd. Všetci sa ho báli a už len pri vyslovení jeho mena sa prežehnávali. Dreli na neho, ale aj tak nemali pokoja.
čítať ďalej...
čitateľov: 11689