login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Markušovce: Kyseľ s vajcom

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:31 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Ako hustá a výdatná polievka, ktorá zasýti, sa v minulosti podával kyseľ s vajcom. (Niektoré rodiny ju nazývali kyšeľ s vajcom). Čiastočne nahrádzala aj druhé jedlo, najmä ak sa zajedala chlebom.

čítať ďalej...
čitateľov: 6627   

Zádiel: Cibuľová omáčka

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:29 (UTC+0)

Zádiel, okres Košice-okolie: Cibuľová omáčka je jednoduché jedlo nenáročné na suroviny. V minulosti bývala prílohou najmä k varenému mäsu (pečené či vyprážané mäso sa kedysi jedlo málokedy). Pokiaľ nebolo mäso, cibuľová omáčka sa robila aj k zemiakovej kaši ako hlavný (zvyčajne jediný) chod.

čítať ďalej...
čitateľov: 6246   

Markušovce: Grejzupa

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:27 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Táto polievka bola hotovou lahôdkou a varila sa v čase zabíjačiek. Verilo sa najmä na jej posilňovacie účinky na organizmus, teda podávala sa (ak bola možnosť) aj ľuďom, ktorí boli značne vysilení nejakou chorobou. Vraj to vždy pomohlo. V podstate ide o hustý mäsový vývar, ktorý sa robil troma spôsobmi.

čítať ďalej...
čitateľov: 6947   

Gelnica: Bryndzaky

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:25 (UTC+0)

Gelnica, okres Gelnica: Bryndzové posúchy sa robievali pomerne často, najmä v období májovej bryndze. Chudobnejšie rodiny bryndzu nahrádzali trochou kyslého mlieka.

čítať ďalej...
čitateľov: 9557   

Markušovce: Spišské pirohy

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:22 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Pod termínom spišské pirohy si každý predstaví pirohy z bielej múky a plnené bryndzou, ale skutočnosť je taká, že skutočné spišské pirohy sa v minulosti robili zo zemiakového cesta. Od dediny k dedine sa to menilo, ale nie všade ich plnili čistou bryndzou. Často vyrábali plnku, v ktorej okrem bryndze boli aj zemiaky. Takáto plnka bola hustejšia a sýtejšia.

čítať ďalej...
čitateľov: 7514   

Zádiel: Barania polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:20 (UTC+0)

Zádiel, okres Košice-okolie: Baranie mäso sa v súčasnosti využíva na perkelty, v pečenom stave alebo ako baraní guľáš. V minulosti sa varievala aj klasickejšia barania polievka. Vzhľadom na to, že baranina má špecifickú vôňu a chuť, pred prípravou na nakladalo do roztoku – laku a až potom sa používalo.

čítať ďalej...
čitateľov: 6940   

Markušovce: Markušovské beľuše

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:18 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Beľuše na nachádzajú v rôznych regiónoch pod rovnakým názvom, ale často sú výrazne chuťovo odlišné a s rôznymi plnkami. V Markušovciach ich zvykli robiť so sladkou bielou (podľa možnosti čerstvou) kapustou.

čítať ďalej...
čitateľov: 7045   

Markušovce: Plnené kozľa

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:15 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Markušovce bývala bohatá obec, v ktorej sídlili viaceré šľachtické a zemianske rody, tiež baníkom sa voľakedy celkom darilo. Nečudo, že si na rozdiel od chudobných obcí občas zvykli dopriať aj takú lahôdku ako pečené kozľa. Najlepšie kozľatá boli na jar, a to také, ktoré sa narodili len pred niekoľkými týždňami či dňami.

čítať ďalej...
čitateľov: 7465   

Zádiel: Godola

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 15 2010, 17:12 (UTC+0)

Zádiel, okres Košice-okolie: Godola je sezónna omáčka, ktorá sa zvykla pripravovať v čase zrelých egrešov. Jej recept je jednoduchý, chuť atypická a ako miestna špecialita dokáže zaujať.

čítať ďalej...
čitateľov: 9768   

Gelnica: Bryndzová nátierka

@ :: Tradičné recepty ::     May 26 2010, 23:34 (UTC+0)

Gelnica, okres Gelnica: Predstava, že sa v minulosti domáce gazdiné zapodievali výrobou rôznych nátierok, je pomerne mylná. Zvyčajne sa bryndza natrela rovno na chlieb, obložila cibuľou a jedlo sa. Výnimkou však bola jar a takzvaná májová bryndza, ktorá sa vnímala ako najchutnejšia. V danom čase bola naviac poruke aj zelená cibuľka. Robiť nátierku však môžete aj z klasickej cibule a bryndze kedykoľvek.

čítať ďalej...
čitateľov: 7644   

Hrhov: Halászlé

@ :: Tradičné recepty ::     May 26 2010, 23:08 (UTC+0)

Hrhov, okres Rožňava: Halászlé je azda najznámejšia polievka maďarskej kuchyne. Toto obľúbené jedlo však v minulosti nebolo až natoľko rozšírené, ako je tomu dnes. Problémom boli najmä suroviny, pretože mäso rýb rýchlo podlieha skaze a ľudia nemali toľko času rybárčiť. I keď sa za najlepšiu rybu na halászlé považuje kapor, prípadne kombinácia viacerých rybích druhov, v minulosti sa varila z toho, čo sa podarilo chytiť. čítať ďalej...
čitateľov: 5858   

Hrhov: Hovädzí jazyk z polievky

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 12 2010, 10:37 (UTC+0)

Hrhov - okres Rožňava: Hovädzina v minulosti nepatrila medzi bežné pokrmy na vidieku. Kravy sa chovali najmä na mlieko a volky ťahali vozy a pluhy. Keď mal niekto kravu na mäso, zvyčajne ju predal na bitúnok. Vyhľadávanou pochúťkou bol však hovädzí jazyk. Ten sa niekedy údil ako šunka, alebo sa jedol čerstvý a varený, pričom popri uvarenom jazyku ešte vznikla polievka.

čítať ďalej...
čitateľov: 6693   

Hrhov: Cigánska gója

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 12 2010, 08:55 (UTC+0)

Hrhov - okres Rožňava: Gója patrí medzi tradičné jedlá, ktoré si v minulosti robievali najmä Rómovia. Sú to vlastne jaternice bez mäsa, ktoré nahrádzajú zemiaky. To, čo bolo kedysi jedlo chudobných, dnes môže pre turistov predstavovať zaujímavú miestnu špecialitu. Škoda len, že góju neponúka žiadna reštaurácia. Rozšírená pritom bola nielen na Gemeri, ale takmer na celom Slovensku.

čítať ďalej...
čitateľov: 6699   

Gelnica: Kuľaša alebo dufka

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 17 2010, 19:22 (UTC+0)

Gelnicaokres Gelnica:: Kuľaša a dufka sú jedno a to isté jedlo. V Gelnici však po stáročia vedľa seba žili Slováci a Nemci a každý hovoril svojim jazykom. Tak aj toto jedlo nazýval každý po svojom.

čítať ďalej...
čitateľov: 6772   

Gelnica: Polievka z kyslého mlieka

@ :: Tradičné recepty ::     Nov 03 2009, 15:45 (UTC+0)

Gelnicaokres Gelnica:: V tomto recepte je celkom netypicky spojená bravčová masť a kyslé mlieko, čo je pre mnohých azda nelákavá kombinácia. Bolo to však rýchle a v tomto meste pomerne časté jedlo menej majetných vrstiev. Nazývali ho aj polievkou chudoby.

čítať ďalej...
čitateľov: 9614   

Koromľa: Dulový kompót

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 21 2009, 15:32 (UTC+0)

Koromľa, okres Sobrance: Návštevníka Koromle určite na prvý pohľad zaujme pomerne vysoký počet dulových strov. Toto ovocie je v surovom stave nejedlé, ale dá sa spracovať do kompótov, koláčov i ako príloha k rôznym jedlám.

čítať ďalej...
čitateľov: 7916   

Koromľa: Kozia polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 21 2009, 14:15 (UTC+0)

Koromľa, okres Sobrance: Kozľacina bola v minulosti oveľa častejšie na slovenských stoloch ako teraz. Pritom toto viac-menej diétne mäso zo Slovenska vyvážame do zahraničia a v domácej spotrebe patrí k najmenej rozšíreným. Aj kozie mlieko obsahuje až 30 násobne viac živej biokultúry ako drahé a propagované výrobky. čítať ďalej...
čitateľov: 8939   

Choňkovce: Jucha

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 17 2009, 23:22 (UTC+0)

Choňkovce, okres Sobrance: Na Zemplíne sa okrem bravčového mäsa, hydiny a hovädziny (len zriedka, dobytok sa choval kvôli mlieku, tvarohu a maslu) varila aj baranina. Čerstvé mäso sa naporcovalo na väčšie kusy, tie sa uložili do koryta alebo suda a poriadne sa nasolili. Nasolené dlhšie vydržalo. Na okamžité použitie sa mäso krájalo na menšie kusy a uložené vo vedre, zakryté hroznovým listom alebo lopúchom, sa spúšťalo nad hladinu vody v studni, aby bolo v chlade. čítať ďalej...
čitateľov: 6403   

Choňkovce: Zemiakové pirohy

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 17 2009, 22:56 (UTC+0)

Choňkovce, okres Sobrance: Pirohy sa považujú za slovanské jedlo. Nepoznajú ho napríklad Nemci alebo Francúzi. A to hovoríme o varených i pečených pirohoch pripravovaných z hneteného či zemiakového cesta. čítať ďalej...
čitateľov: 11293   

Choňkovce: Koločanka

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 17 2009, 22:37 (UTC+0)

Choňkovce, okres Sobrance: Jednoduché, chutné a sýte jedlo, ktoré sa dalo rýchlo pripraviť. Gazdiné mali veľa povinností, nestáli dlhé hodiny pri peci. Najvďačnejšími surovinami boli zemiaky, kapusta, fazuľa a mlieko. Koločanka sa dá prirovnať k dnešným prívarkom. čítať ďalej...
čitateľov: 6225   

Tibava: Vajcová hrudka na slano i na sladko

@ :: Tradičné recepty ::     Sep 15 2009, 00:47 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Vajcová hrudka sa pripravovala pravidelne v čase Veľkej noci, ale zvykla sa robievať aj inokedy. Nebolo to hlavné jedlo, skôr akási lahôdka, ktorú si mohli dopriať aj menej majetní ľudia. Všeobecne sa na dedinách zvykli robievať pokrmy, ktoré zabrali čo najmenej času. Aj z toho dôvodu v prípade vajcovej hrudky išlo skôr o víkendové alebo slávnostnejšie jedlo.

čítať ďalej...
čitateľov: 5813   

Vinné: Polievka zo zelenej fazuľky

@ :: Tradičné recepty ::     Sep 15 2009, 00:02 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: V čase čerstvej zelenej fazuľky sa často zvykla variť namiesto fazuľovej polievky fazuľková polievka. Nikdy sa nezvykla dochucovať údeným či iným mäsom, ale vždy išlo o ľahký a svieži pokrm.

čítať ďalej...
čitateľov: 7177   

Tibava: Dusená bravčovina na cibuli

@ :: Tradičné recepty ::     Sep 14 2009, 23:37 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Na dedinách sa zvyčajne konali zabíjačky dva razy ročne. Pred Veľkou nocou a pred Vianocami. Mäso sa domáci snažili spracovať najmä do údených výrobkov. Čerstvé sa často nevyprážalo, ale skôr dusilo. Tento recept teda predstavuje jedlo, ktoré nebývalo na stole denne, ale skôr pri slávnostnejších príležitostiach.

čítať ďalej...
čitateľov: 6065   

Tibava: Fazuľová torta

@ :: Tradičné recepty ::     Sep 14 2009, 22:48 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Sladké jedlá, či už ide o koláče alebo iné pochutiny, neboli v minulosti na dennom programe. Išlo skôr o výnimočnejšie chvíle a nie vždy sa pieklo z múky. Príkladom dnes skôr raritného jedla je fazuľová torta. Jej základ bol všade rovnaký, ale každá domácnosť si ju dochucovala po svojom. V tomto recepte je dosladená griotkou a kakaom, čo však v minulosti nebolo možné. Dochutiť sa dala napríklad aj primiešaním sušených sliviek medzi fazuľu alebo len lekvárom.

čítať ďalej...
čitateľov: 6163   

Vinné: Vajcová polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Sep 14 2009, 22:18 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Rýchle a výdatné teplé jedlo, ktoré nie je náročné na suroviny, takže je navyše i lacné. To je vajcová polievka, ktorá sa varila často v každej dedinskej domácnosti, nielen vo Vinnom. Suroviny v recepte sú udávané pre 4 až 5 porcií.

čítať ďalej...
čitateľov: 7061   

Vinné: Rosoľanka

@ :: Tradičné recepty ::     Aug 10 2009, 15:33 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Rosoľanka kedysi bola jedlom na ráno pred odchodom na pole. Sýte, chutné, dnes by sme mu dali prívlastok: pôstne, pretože neobsahuje nijaký tuk. Je to obdoba hustej plnej polievky, ktorá sa varila takmer celý rok. Vlastne pokiaľ bola v sude kyslá kapusta.

čítať ďalej...
čitateľov: 8436   

Vinné: Vianočné kozáre

@ :: Tradičné recepty ::     Aug 10 2009, 15:29 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Táto polievka bola prvým jedlom Štedrého večera, keď sa celý deň pred ním držal pôst. Môžeme ju prirovnať k dnes známej kapustnici. Zaujímavosťou je, že sa do kozárov pridávala neúdená klobása z predvianočnej zakáľačky. Má zvláštnu chuť, ktorú zvýrazní aj zápražka pripravená z masla.

čítať ďalej...
čitateľov: 9463   

Vinné: Holubia polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Aug 10 2009, 15:24 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Túto polievku varili v časoch, keď sa v domácich holubníkoch operili mladé holúbätá, no ešte nevyleteli z hniezda. Mali jemné páperie popretkávané prvým sivo-čiernym perím. Polievka sa varila zväčša deťom a chorým, ktorých prikvačila pliaga k posteli. Na polievku sa nesmú použiť voľne žijúce holuby!

čítať ďalej...
čitateľov: 7028   

Orechová: Orechový kompót

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 13 2009, 17:36 (UTC+0)

Orechová, okres Sobrance: Výbornou pochúťkou, ktorá ako príloha namiesto tradičného ovocného kompótu ozvláštni mäsité jedlá, je kompót pripravený z nedozretých, ešte zelených vlašských orechov. V obci Orechová ľudia mávajú veľkú úrodu orechov, preto časť z nich používajú na prípravu tohto netradičného sladkého kompótu. Nedozreté orechy treba natrhať v júni až júli, zvykli sa zbierať takmer až rituálne na Jána. Treba však rátať s tým, že „dozrievanie“ kompótu, ktorý má orechovo-mandľovú chuť, trvá tri týždne. Preto sa labužníci musia obrniť najmä trpezlivosťou. Výsledok však stojí za to.

čítať ďalej...
čitateľov: 8962   

Orechová: Kysnutý orechový koláč

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 13 2009, 17:32 (UTC+0)

Orechová, okres Sobrance: Obec Orechová si svoj názov zaslúži – v súčasnosti práve tak ako aj v minulosti takmer v každom dvore či záhrade rastú stromy, na ktorých každoročne dozrievajú vlašské orechy. Nielen na sviatočnom stole, ale aj v nedeľu nesmel chýbať typický a obľúbený koláč s orechovou plnkou. Nie je náročný na prípravu a zaručene ním zabodujete u každého stolovníka.

čítať ďalej...
čitateľov: 8058   

Orechová: Orechovská mačanka

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 13 2009, 17:27 (UTC+0)

Orechová, okres Sobrance: Keď sa ľudia vracali domov z poľa, potrebovali po namáhavej práci stravu, ktorá nebola náročná na prípravu, no súčasne rýchlo zasýtila a mala aj výživnú hodnotu. Obľúbená bola mačanka. Je to jedlo, ktoré je svojou konzistenciou ako niečo medzi hustou polievkou a omáčkou. Názov je zrejme odvodený od spôsobu, akým sa najčastejšie konzumovalo – namáčali sa do neho kúsky chleba. V Orechovej v lete, keď sa už v záhradách červenali paradajky, pripravovali mačanku z paradajkového základu.

čítať ďalej...
čitateľov: 6026   

Tibava: Zemplínsky zemiakový šalát

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 21 2009, 13:33 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Zemplínsky zemiakový šalát sa od klasického líši najmä tým, že sa nepoužíva majonéza. Vďaka cibuli a uhorkám má svojráznu chuť a je vhodný najmä ako príloha k jedlu.
čítať ďalej...
čitateľov: 6619   

Tibava: Pelmene

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 21 2009, 12:59 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Pelmene nebývalo jedlo, ktoré sa podávalo denne. Vyžaduje trochu dlhšiu prípravu a naviac je v ňom mäso, a to sa kedysi na dedinách nejedávalo denne. Na „pravé“ pelmene sa používa mletá bravčovina i hovädzina v pomere 1:1. Jedlo môžeme pripraviť ako varené, ale tiež ako opekané. Opekané pelmene sú veľmi vhodné v kombináciou s vínom.

čítať ďalej...
čitateľov: 6555   

Tibava: Chudobná polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 21 2009, 12:04 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Kedysi celkom bežne, neskôr v čase keď „bolo ďaleko do výplaty“ sa varievala chudobná polievka. Suroviny na jej prípravu boli vždy poruke a dokázala zasýtiť. Pre vyšší obsah cibule sa tiež podávala, keď bol človek „smarkaty“, teda ak naň prichádzala nádcha či chrípka.

čítať ďalej...
čitateľov: 6164   

Tibava: Mrkvová mliečna polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 21 2009, 11:11 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Túto polievku bolo možné pripraviť kedykoľvek, ak na časovo náročnejšie jedlo nestával čas. Najchutnejšia však bývala v čase, keď bola čerstvá mrkva. Zelenina skladovaná v pivnici v piesku totiž môže získať špecifickú príchuť. Polievku je možné uvariť ako hustú i riedku, všetko záleží od chute stravníkov. Preto pri surovinách neuvádzame ich množstvo.

čítať ďalej...
čitateľov: 5606   

Tibava: Pôstna slivkovo-fazuľová polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 21 2009, 10:21 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Slivkovo-fazuľová polievka sa zvykla variť najmä v časoch pôstu. Pripravuje sa zo sušených sliviek. Vhodné sú najmä typické modré bystričky. Zatiaľ čo ovocné polievky sú známe ako sladké alebo kyslé a podávajú sa zvyčajne studené, táto sa jedla teplá a často dobre okorenená čiernym korením.

čítať ďalej...
čitateľov: 6094   

Veľká Tàňa: Obarinová polievka na dva spôsoby

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:52 (UTC+0)

Veľká Tàňa, okres Trebišov: Obarinová polievka sa vo Veľkej Tàni varila vždy, keď boli na stole halušky omastené praženou slaninkou. Pripravovala sa na dva spôsoby.

čítať ďalej...
čitateľov: 7491   

Černochov: Hrsťovník

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:52 (UTC+0)

Černochov, okres Trebišov: Tradícia pečenia začína domácim chlebom, pre ktorý sa vyhrievala špeciálna veľká pec. Tieto mali v minulosti azda všetky dedinské domy. Súčasne s chlebom sa pripravovali menšie bochníčky, alebo chlebové placky z rovnakého cesta. Neskôr pribudli kysnuté buchty plnené slivkovým lekvárom alebo orechmi, či makom. Nasledujúci recept je na prípravu pečiva, ktoré bolo z mieseného, no nie kysnutého cesta. Najväčšiu obľubu malo u detí.

čítať ďalej...
čitateľov: 6598   

Bara: Bravčový mozoček s vajíčkami

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:51 (UTC+0)

Bara, okres Tresišov: Po zabíjačke gazdinky spotrebovali každú časť prasaťa. Za lahodnú pochúťku jemnej chuti sa považoval vhodne tepelne upravený bravčový mozog. Niekde z neho pripravovali fašírky, inde ho robili na spôsob praženice s vajíčkami. Takéto jedlo znamenalo dostatočný prísun bielkovín a nadlho zasýtilo. Príprava mozočku s vajíčkami je jednoduchá a veľmi rýchla, dôsledne však treba dbať na dostatočnú tepelnú úpravu. V Bare bravčový mozog hneď po vyňatí krátko obvarili a uložili do chladu. Jedlo z neho potom zvykli pripravovať na druhý deň po zabíjačke.

čítať ďalej...
čitateľov: 7373   

Veľká Tàňa: Prekladané rezance

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:51 (UTC+0)

Veľká Tàňa, okres Trebišov: Rezance s tvarohom alebo slivkovým lekvárom sa varili v každej domácnosti. Ich príprava vyžadovala málo času a všetky potrebné suroviny boli hneď poruke. Ako nám respondenti zdôrazňovali, život v minulosti bol síce ťažký, ale i keď bolo málo peňazí, menšie možnosti mať krásne šaty, alebo dobre vybavenú domácnosť, či gazdovstvo, nehladovali. Jedla bolo dosť. Dôležitá bola dostupnosť surovín, rýchla príprava a všetko muselo byť chutné. S jedlom neplytvali, nič nevyhadzovali, aj šupky z očistených zemiakov, či zeleniny skončili vo válove ošípaných, alebo ich dali sliepkam.

čítať ďalej...
čitateľov: 6959   

Slovenské Nové Mesto: Pečené baranie stehno

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:51 (UTC+0)

Slovenské Nové Mesto, okres Trebišov: Najchutnejšie mäso má jahňa, t.j. zviera do veku jedného roka. Príprava baranieho mäsa je rôznorodá. Z hlavy a z častí s drobnými kosťami sa pripravovala polievka. Stehno, „falat" (alebo zákrčie), čo je časť medzi krkom a chrbtom, je po prešpikovaní cesnakom vhodné na pečenie aj dusenie v kuse. Z pliecka sa pripravoval paprikáš. Na paprikáš sa však hodí ktorákoľvek časť barana.

čítať ďalej...
čitateľov: 8391   

Čerhov: Jablčník

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:43 (UTC+0)

Čerhov, Trebišov-okolie: Najčastejšie pripravovanou sladkosťou v Čerhove boli buchty plnené slivkovým lekvárom. Až po druhej svetovej vojne sa gazdinky púšťali do pečenia aj iných lahôdok. Prestal sa doma piecť chlieb, pece ešte stáli a bolo hriechom ich nevyužívať. Okrem nasledujúceho kysnutého jablčníka sa piekol rovnakým spôsobom aj lekvárovník, tvarohovník, či orechovník. Zaujímavosťou je, že do cesta sa nepridáva vajíčko.

čítať ďalej...
čitateľov: 5881   

Čerhov: Fazuľa na husto

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:38 (UTC+0)

Čerhov, Trebišov-okolie: Nasledujúci recept na hustú fazuľu sa líši od fazuľovej polievky, ktorej prípravu sme opísali pri mapovaní Malej Tàne najmä tým, že sa do nej pridával cesnak a juška, tiež sa varila na husto, až v nej stála lyžica.

čítať ďalej...
čitateľov: 7097   

Viničky: Zemiaková polievka

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:16 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov: Recept sa dedil z matky na dcéru. Polievka má zvláštnu chuť, jej príprava je jednoduchá a rýchla. Aj dnes sa často varí, je lacná a zaujímavá.
čítať ďalej...
čitateľov: 6805   

Viničky: Čeregy (Csöröge)

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:13 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov: Fašiangy sa vyznačovali bohato prestretým stolom, na ktorom nechýbal vývar z rôznych druhov mäsa, pečené, vyprážané a dusené mäsá, huspenina a, samozrejme, neodmysliteľné sladkosti. K nim patria aj čeregy, ktoré sa považujú za najcharakteristickejšie jedlo fašiangov. Ich pôvod by nikto nehľadal v Číne. Číňania už pred veľa tisíc rokmi pripravovali von-tont (mäsové taštičky) a hsien-ping, čo nie je nič iné ako plnený pampúch (šiška). Existuje veľa druhov šišiek, ktoré sa pripravujú z rôznych druhov cesta a rôznym spôsobom. čítať ďalej...
čitateľov: 6819   

Viničky: Rybacia polievka

@ :: Tradičné recepty ::     May 25 2009, 00:10 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov: Cez Viničky tečúci Bodrog bol bohatou zásobárňou rýb a tie spestrovali jedálníček tu žijúceho obyvateľstva. Okrem pečenia na pahrebe, alebo opekania na masle sa pripravovala aj polievka. Bola iná ako aj dnes známe halászlé, hoci k vareniu sa používali rovnaké základné suroviny.

čítať ďalej...
čitateľov: 5963   

Slovenské Nové Mesto: Pirohy s kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 23:40 (UTC+0)

Slovenské Nové Mesto, okres Trebišov: Bežné obedové jedlo v oblasti Tokaja, v niektorých obciach sa pripravovali v tvare gombovcov – knedlíkov (guliek). V Slovenskom Novom Meste mali tvar ako bežné pirohy – trojuholníkový, avšak boli väčšie. Väčšinou sa varili v zimných mesiacoch, keď bola v sudoch chutná kyslá kapusta. Nikdy sa nepripravovali zo sladkej kapusty.

čítať ďalej...
čitateľov: 6835   

Slovenské Nové Mesto: Zajac na smotane s nokedlami

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 23:38 (UTC+0)

Slovenské Nové Mesto, okres Trebišov: Zajace patria k tradičným zvieratám, ktoré sa voľakedy chovali vo veľkom množstve na vidieku. Majú jemné chutné mäso, ktoré je pri správnej príprave hotovou delikatesou. Zajace sa stiahli z kože, očistili a varila sa polievka, alebo sa upiekli, či dusili. Gazdiné pri príprave nepoužívali dnešné „moderné“ koreniny, vystačili si so soľou, čiernym korením, prípadne zelenou petržlenovou vňaťou.

čítať ďalej...
čitateľov: 6394   

Veľká Tàňa: Polnina z kuraťa

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 23:06 (UTC+0)

Veľká Tàňa, okres Trebišov: V oblasti Tokaja, ale aj všade inde kde sme mapovali stravovacie návyky v minulosti, sa najčastejšie varili polievky. Väčšinou husté, mliečne, zapražené. Ak sa varil vývar slepačí, gazdinky ho pokladali na stôl s polninou, čo je takzvaná pečeňová plnka. Takto bol vývar sýtejší, hustejší a nebolo nutné do nej vyvárať cestoviny.

čítať ďalej...
čitateľov: 7445   

Černochov: Pečená plnená kačica

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 22:20 (UTC+0)

Černochov, okres Trebišov: Takmer na každom gazdovskom dvore sa chovali husi aj kačice kvôli periu, ktoré sa v zimných mesiacoch páralo a dávalo do perín a podušiek. Tie tvorili základ vena, čo sa chystalo dievčaťu. Operenci sa predávali na trhu, ale konzumovali sa aj v domácnostiach. Z kačky nebolo veľa mäsa, preto sa často plnila chutnou plnkou, pri príprave ktorej sa niekedy použili aj kačacie vajcia. Nakrájala sa do nej kačacia pečeň, no nie srdce ani žalúdok. Tie sa dávali do polievky spolu s krkom.

čítať ďalej...
čitateľov: 9998   

Černochov: Plnená kapusta

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 22:13 (UTC+0)

Černochov, okres Trebišov: V navštívených obciach mapovanej oblasti Tokajská vínna cesta sme zaznamenali mnohé rovnaké tradičné recepty. Respondenti si pamätali maďarské zemiaky, slepačiu polievku a ťažko si vedeli spomenúť na jedlo, ktoré sa v časoch ich mladosti, prípadne v čase mladosti ich rodičov varilo často a dnes upadá do zabudnutia. Buď preto, že je považované za nemoderné, alebo si nepamätajú presný postup ich prípravy. Nasledujúci recept na plnenú kapustu je použiteľný aj dnes. Postupne sa upravil podľa dostupných surovín, no jeho základ je rovnaký ako v začiatkoch devätnásteho storočia. Vtedy sa varila pomerne často, raz za dva týždne, najmä koncom leta, keď sa zberala úroda kapusty.

čítať ďalej...
čitateľov: 7169   

Bara: Dusený zajac na cibuľovom základe

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 21:46 (UTC+0)

Bara, okres Tresišov: Voľakedy sa po okolitých lúkach a lesoch preháňalo oveľa viac zajacov, ako je tomu teraz. Pamätníci spomínajú, že najmä v zime ich do dediny z nastražených pascí prinášali v plných vreciach. O úlovok sa vždy podelilo viac rodín. Na jar či v lete na zajace nechodili, lebo v tom čase mávajú zajace mladé. Pochúťky z divého zajaca predstavovali najmä pre chudobnejších vítané spestrenie jedálnička. Dnes je takéto jedlo považované za delikatesu a divý zajac na tanieri za vzácnosť. V tomto recepte ponúkame návod na jednoduchú prípravu zajaca duseného na víne a cibuľovom základe.

čítať ďalej...
čitateľov: 6955   

Bara: Osviežujúca paradajková polievka so zeleninou

@ :: Tradičné recepty ::     May 24 2009, 21:41 (UTC+0)

Bara, okres Trebišov. ¼ahké zeleninové polievky mimoriadne dobre chutia v letných dňoch, v horúčave nasýtia i osviežia, telu spoľahlivo doplnia tekutiny. Paradajkovú polievku z čerstvých plodov varievali vo Veľkej Bare. Aby bola sýtejšia, pridávali do nej cestovinu. Obľubujú ju aj dnešní stravníci; s menším množstvom korenia chutí aj deťom.

čítať ďalej...
čitateľov: 7506   

Malá Tàňa: Maďarské zemiaky (paprikás krumpli)

@ :: Tradičné recepty ::     May 20 2009, 14:47 (UTC+0)

Malá Tàňa, okres Trebišov: Pod názvom „maďarské zemiaky“ poznáme toto jedlo aj dnes. V oblasti Zemplína a Abova sa varí aj v súčasnosti, no všade sa toto jedlo pripravuje s menšími obmenami. Tie sa týkajú pridávaných surovín a korenín.

čítať ďalej...
čitateľov: 6852   

Malá Tàňa: Lepčanka

@ :: Tradičné recepty ::     May 20 2009, 14:19 (UTC+0)

Malá Tàňa, okres Trebišov: Polievky v minulosti bývali často hlavným jedlom. Mäsový vývar sa varil iba na väčšie sviatky. Zeleninová, mliečna alebo zapražená polievka častejšie, ale nemusela dosť zasýtiť. Preto ľudia zvykli polievku zajedať lepčankou. Tá sa pripravovala najmä na večeru.

čítať ďalej...
čitateľov: 6637   

Malá Tàňa: Fazuľová polievka (paszuj leves)

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 20 2009, 13:50 (UTC+0)

Malá Tàňa, okres Trebišov: Fazuľa, zemiaky a kapusta tvorili kedysi s koreňovou zeleninou základ varených jedál na dedinách. Varili sa polievky, husté kaše, halušky. Nasledujúci recept na veľmi chutnú polievku je z Malej Tàne.

čítať ďalej...
čitateľov: 7143   

Ruskov: Čerstvá bravčová krv ako mozoček

@ :: Tradičné recepty ::     Dec 20 2008, 19:05 (UTC+0)

Ruskov: Na začiatku zabíjačky, keď sa skolilo prasa, podrezal sa mu krk a chytala krv do misky. Do väčšej – tá sa použila pri príprave jaterníc (nie v každom kraji sa robia jaternice s krvou). Do menšej – na prípravu prvého zabíjačkového jedla, čím bola a niekde i je čerstvá bravčová krv ako mozoček.

čítať ďalej...
čitateľov: 8148   

Ruskov: Čerstvá bravčovina s kyslou kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     Dec 20 2008, 19:01 (UTC+0)

Ruskov: Zabíjačky bývajú zväčša v zime, kedy v sudoch už kysne kapusta, či už je hotová. Hlavným jedlom na zabíjačke, aspoň v Ruskove, kde sme recept získali, býva čerstvé bravčové mäso s kyslou kapustou. Pri porciovaní prasaťa si gazdiná odkladá tzv. odrezky – tenšie mäso spod brucha a z okolia rebier. Ale ak má na zabíjačke veľa pomocníkov, tak prikrája aj „lepšie“ mäso z chrbta, či pliecka.

čítať ďalej...
čitateľov: 9501   

Ruskov: Novoročné pirohy

@ :: Tradičné recepty ::     Dec 20 2008, 15:28 (UTC+0)

Ruskov: Každá dedina si dodnes uchovala zvyky, ktoré sú dodržiavané hlavne v časoch sviatkov. Ide nielen o spoločenské, či kultúrne konvencie, ale v neposlednom rade aj o kulinárske špeciality, typické pre ten ktorý kraj. V Ruskove sa na Nový rok podávajú pirohy. Ich príprava si síce vyžaduje viacej času a šikovné prsty gazdinky, ale námahu prevýši nezameniteľná lahodná chuť troch druhov plniek a vôňa čerstvo upraženého masla.

čítať ďalej...
čitateľov: 5910   

Ruskov: Kompere so šlivčanku

@ :: Tradičné recepty ::     Dec 20 2008, 12:12 (UTC+0)

Ruskov: Na dedine bolo stále veľa práce. Bez ohľadu na ročné obdobie či počasie. A keď sa robilo, nebol čas – a v dávnejších časoch ani dostatok, nebodaj nadbytok potravín – na vyváranie a vypekanie. Každá činnosť sa doviedla do konca bez toho, aby sa robili dlhé prestávky na prípravu, alebo konzumáciu jedla. Tento recept sme získali v Ruskove a podľa respondentky sa jedlo podávalo najmä v období, keď sa vo veľkých kotloch na otvorenom ohni varil konča záhrady domáci slivkový lekvár.

čítať ďalej...
čitateľov: 6111   

Ruskov: Bošpor

@ :: Tradičné recepty ::     Dec 09 2008, 06:29 (UTC+0)

Ruskov: Jednoduché, rýchle a sýte raňajkové jedlo, ktoré sa pripravovalo na sladko alebo na slano, podľa chuti gazdu, či skôr podľa surovín, ktoré boli v komore. Popis prípravy nám prezradila pani Helena Miklošová v Ruskove, kde sa bošpor varí ešte aj dnes.

čítať ďalej...
čitateľov: 7397   

Slanec: Zajačia polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 29 2008, 18:02 (UTC+0)

Slanec: Zajace voľakedy tvorili neodmysliteľnú súčasť aj menšieho gazdovského chovu a ich mäso sa popri slepačom objavovalo na tanieri často. Nebol to však vždy len teraz známy pečený zajac, ale často aj zajačia polievka.

čítať ďalej...
čitateľov: 9851   

Kalša: Varená papriková nátierka

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 29 2008, 17:18 (UTC+0)

Kalša: V časoch úrody, keď roľníci ani nestihli všetko popredať, rodiny stáli pred rozhodnutím, čo s jednotlivými plodmi urobiť. Možno takto nejako vznikla varená papriková nátierka, ktorá sa robila vo väčších množstvách a uskladnila. Pretože kedysi chladničky v dedinách neboli, ľudia si nátierku nakládli do kanvíc, ktoré potom spúšťali do studní tak, aby viseli tesne nad vodnou hladinou. Tam nátierka vydržala v dobrom stave aj vyše týždňa. Dá sa však tiež sterilizovať vo fľašiach podobne ako kompóty a vtedy je jej životnosť takmer neobmedzená.

čítať ďalej...
čitateľov: 6318   

Kalša: Kalšanské šuhajdy

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 29 2008, 16:27 (UTC+0)

Kalša: Šuhajdy boli typickým nepečeným zákuskom, ktorý sa podával najmä na kalšanských svadbách. Je dosť pravdepodobné, že v tomto prípade nejde o úplne miestny recept, pretože šuhajdy sú známe v rôznych obdobách na celom Slovensku. V časoch I. ČSR i po II. svetovej vojne sa v Kalši zvykli konať kurzy varenia a pečenia. Je teda možné, že šuhajdy sa tam dostali takto; inak by mal tento zákusok iné meno. Napriek tomu je dosť pravdepodobné, že jeho receptúra prešla určitou „kalšanskou modifikáciou“ takže už v štyridsiatych rokoch 20. storočia bola nasledovná:

čítať ďalej...
čitateľov: 9160   

Kalša: „Vajco do mľeka“

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 07 2008, 11:52 (UTC+0)

Kalša: „Vajco do mľeka“ sa v Kalši podávalo ako typické raňajkové jedlo. Bolo to teplé, takže zahrialo a suroviny mali gazdiné vždy poruke. Naviac, čo bolo dôležité, jedlo nezabralo veľa času na prípravu.

čítať ďalej...
čitateľov: 7291   

Kalša: Slivkový lekvár

@ :: Tradičné recepty ::     Oct 07 2008, 11:48 (UTC+0)

Kalša: V minulosti v Kalši, ale aj v iných obciach, nebolo rodiny, ktorá by si nevarila vlastný slivkový lekvár. Tento zvyk čiastočne pretrval dodnes, i keď už väčšina nevarí vo veľkých kotloch na ohni, ale v menšom v hrncoch na šporákoch. Z hľadiska surovín je to úplne jednoduché, stačia slivky – tiež voda na ich umytie. Náročnejšie to je, pokiaľ ide o neustále miešanie až od dna, ktoré vo veľkom kotle zaberie celý deň.

čítať ďalej...
čitateľov: 8483   

Slanec: Zemiaky na kyslo

@ :: Tradičné recepty ::     Aug 22 2008, 21:37 (UTC+0)

Slanec: Zemiaky na kyslo je tradičné jedlo, ktoré sa zvyklo podávať minimálne na celom Above. Zľudovelo natoľko, že dodnes patrí medzi často pripravované a v rôznych obmenách nechýba na stoloch mnohých dedín ale aj miest. Tento recept zachytáva tradičnú prípravu z rokov štyridsiatych.

čítať ďalej...
čitateľov: 8484   

Slanec: Zemiaky s kyslou kapustou a slaninou

@ :: Tradičné recepty ::     Aug 22 2008, 20:52 (UTC+0)

Slanec: Zemiaky s kapustou na kyslo bolo bežné jedlo, ktoré sa v Slanci podávalo aj viackrát počas týždňa. Jednak sa suroviny vypestovali doma, tiež slanina pochádzala z domáceho chovu. Plný tanier takto pripravených zemiakov s kapustou zasýtil, čo viac si mohli priať...

čítať ďalej...
čitateľov: 9691   

Ïurkov: Lečky na sladko i nesladko

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 18 2008, 12:56 (UTC+0)

Lečky bolo všeobecne obľúbené jedlo, pretože sa z neho dalo najesť do sýtosti. Nevyšlo draho a bolo ho možné pripraviť na sladko i na slano. Pokiaľ teda bola chvíľka určená na oddych, pri ktorej si mohol gazda užiť vylihovanie s plným bruchom, gazdiná pripravila lečky. Obľúbené boli aj medzi deťmi, a to hlavne s makom.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 8450   

Ïurkov: Podlubky

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 18 2008, 12:56 (UTC+0)

Poblubky bola sezónna polievka z čias dozrievania prvej kapusty. I keď sa napríklad v Ïurkove varila pomerne často, nepatrila medzi najvyhľadávanejšie a zvyklo sa hovoriť, že podlubky je jedlo pre chudobných.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7533   

Ïurkov: Maleje

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 18 2008, 12:55 (UTC+0)

Maleje bolo príležitostné jedlo, ktoré sa pripravovalo zvyčajne vtedy, keď sa piekol chlieb. Pece na chlieb bývali väčšie, obvykle sa v nich dalo pripraviť šesť bochníkov naraz. Museli sa teda aj dlhšie vyhrievať. Maleje sa piekli popri tom. Vnímané boli skôr ako koláč, ale zasýtili aj ako hlavné jedlo.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Valíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 8440   

Ïurkov: Kompere s viničkovu mačanku

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 18 2008, 12:55 (UTC+0)

Kompere s viničkovu mačanku, alebo ak chcete zemiaky s ríbezľovou omáčkou, bolo sezónne jedlo, ktorým si vidiečania spestrovali stravu. Nešlo pritom len o pokrm len pre chudobných, pretože na tomto si údajne rada pochutila aj Žofia Rakovszká, ktorej rodina sídlila v barokovej kúrii uprostred Ïurkova. Recept sme získali od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7137   

Ïurkov: Lečky do kvašneho mľeka

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 18 2008, 12:54 (UTC+0)

Lečky do kvašneho mľeka je jedlo nenáročné na čas a suroviny. Kedysi sa v Ïurkove robilo pomerne často, pretože bolo teplé a zasýtilo. Naviac tým, že obsahovalo kyslé mlieko, bolo aj osviežujúce.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 6839   

Ïurkov: Lokše s makom

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 13:37 (UTC+0)

Suché lokše s makom patrili medzi pochutiny, aj keď mohli tvoriť aj hlavné jedlo. Robili sa však skôr ako náhrada zákuskov. Obľúbené boli najmä medzi deťmi.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Valíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7598   

Ïurkov: Ciberej

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 13:36 (UTC+0)

Ciberej je známa a na Above veľmi rozšírená mliečna zemiaková polievka, ktorá sa tu napríklad v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch podávala takmer denne v každej domácnosti. Obyvatelia z Ïurkova s úsmevom hovoria, že tu sa jeden deň jedla zemiaková polievka a na druhý deň na striedačku komperová poľevka. Ciberej si často so sebou nosili aj chlapi do lesa a na pastvu, kde si ho vždy pred jedením zohriali.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 9086   

Ïurkov: Kanda

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 13:36 (UTC+0)

Kanda je biela mliečna polievka, ktorá sa Ïurkove často varila ako raňajkové jedlo. Raňajky tu totiž často bývali sýte, aby chlapi vládali cez deň robiť v lesoch, prípadne na poliach. Pracovný deň začínal často už na svitaní, kvôli príprave raňajok ženy vstávali aj ráno o štvrtej.

čítať ďalej...
čitateľov: 6891   

Ïurkov: Raškova juška so suchu lokšu

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 11:50 (UTC+0)

Raškova (rascová) juška so suchu lokšu bolo jedlo, ktoré vyžadovalo krátky čas na prípravu, ale pritom patrilo medzi veľmi obľúbené. Lokše sa mohli jesť na zahryznutie k juške, ale častejšie sa trhali na malé kúsky a nechali v juške plávať.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Valíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7534   

Ïurkov: Hajtvaňoše

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 11:18 (UTC+0)

Hajtvaňoše sú vlastne špecifické lokše, ktoré sa však nerobili zo zemiakového cesta. Oproti suchým lokšiam sú mastnejšie a so svojráznou chuťou. Kedysi boli vyhľadávanou pochúťkou v každej ďurkovskej domácnosti.

Recept sme získali v Ïurkove od Alžbety Nemčíkovej a Alžbety Valíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7342   

Ïurkov: Kapusta na zobky

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 14 2008, 10:59 (UTC+0)

Táto polievka je veľmi jednoduchá, ale oproti iným receptom si vyžaduje dlhšie varenie. Preto sa napríklad v Ïurkove zvykla variť v nedeľu. Niekedy sa uvarila aj deň vopred a v nedeľu sa už podávala ako raňajky. Jedlo je veľmi osviežujúce.

Recept sme získali v Ïurkove od pani Alžbety Nemčíkovej.

čítať ďalej...
čitateľov: 7375   

Slanská Huta: Trešenina

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 01 2008, 09:29 (UTC+0)

Trešenina bola takmer každodenné hlavné jedlo, ktorého príprava nezabrala veľa času a súčasne bolo sýte. Najedla sa z neho sa aj tá najpočetnejšia rodina. Suroviny, potrebné na jeho prípravu, sa našli v každej komore. Trešenina sa varila hlavne v zimných mesiacoch a recept na jej prípravu sme získali v obci Slanská Huta.

čítať ďalej...
čitateľov: 8566   

Slanská Huta: Polievka na žatvu

@ :: Tradičné recepty ::     Jul 01 2008, 08:49 (UTC+0)

Počas horúcich letných dní bolo prác na poliach neúrekom. Kosilo sa obilie a muselo sa to urobiť čo najrýchlejšie, aby drahocenné zrnká nevypadali z klasov na zem. Preto každá rodina pozývala na pomoc koscov a pomocníkov z oblastí, kde už žatva prebehla, alebo kde sa pestovali iba zemiaky a kukurica. Úlohou gazdinej bolo pripraviť jedlo pre mnoho hladných krkov tak, aby bolo sýte, pestré a mohlo sa jesť aj za studena. Taká bola napríklad polievka na žatvu, ktorej recept sme získali v obci Slanská Huta..

čítať ďalej...
čitateľov: 7325   

Ïurkov: Dedinské salónky

@ :: Tradičné recepty ::     Jun 25 2008, 18:46 (UTC+0)

V časoch, kedy boli sladkosti drahé a občas chýbali peniaze aj na základnejšie potraviny, sa gazdinky na dedinách vynašli vždy tak, aby ich deti aspoň na Vianoce neboli o nič ochudobnené. Ako si vtedy vyrábali „salónky“ nám povedali panie Alžbeta Valíková a Alžbeta Nemčíková z Ïurkova.

čítať ďalej...
čitateľov: 7782   

Košický Klečenov: Nálečník

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 01 2008, 13:14 (UTC+0)

Recept v mnohom podobný iným jedlám zo surových zemiakov, no pridanie údenej šunky a opraženej cibuľke dáva tomuto jedlu typickú chuť, ktorá je vlastná oblasti Košického Klečenova.

čítať ďalej...
čitateľov: 7013   

Košický Klečenov: Veľkonočná paska

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 22 2008, 00:34 (UTC+0)

Veľkonočná paska neodmysliteľne patrila k rituálnym pokrmom Veľkej noci. Toto je recept jej tradičnej prípravy z obce Košický Klečenov.

čítať ďalej...
čitateľov: 9444   

Rakovec nad Ondavou: Suchá lokša s kyslou kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     Nov 22 2007, 10:02 (UTC+0)

Toto je recept na tradičné zemplínske jedlo na Popolcovú stredu. Zvláštnosť sviatkov podčiarkovali aj typické jedlá, ktoré sa počas nich servírovali. Tradície, predávané z generácie na generáciu, sa nám vďaka tomu spájajú s jedinečnou vôňou a chuťou pokrmov. Tento jednoduchý pôstny pokrm pripravovali na Zemplíne na Popolcovú stredu. Recept pochádza z okolia Rakovca nad Ondavou.

čítať ďalej...
čitateľov: 7758   

Rakovec nad Ondavou: Rôsolová polievka so suchými lokšami

@ :: Tradičné recepty ::     Nov 22 2007, 09:54 (UTC+0)

Tento recept prináša ďalší variant lokší, ktoré sa pridávajú do rôsolovej polievky. Takáto polievka lepšie zasýti a jej chuť je vďaka lokšiam jemnejšia. Suché lokše z tohto receptu z okolia Rakovca nad Ondavou možno využiť aj v iných pokrmoch.

čítať ďalej...
čitateľov: 12748   

Rakovec nad Ondavou: Bandurkové lokše od Mariky

@ :: Tradičné recepty ::     Nov 22 2007, 09:22 (UTC+0)

Dobre pripravené lokše boli a stále sú obľúbenou pochúťkou pre každého člena rodiny bez ohľadu na vek. Sú ľahko stráviteľné, nenáročné na prípravu a suroviny. Chutia aj bez ďalších ingrediencí, ale aj spolu s inými prílohami. Tento recept pochádza z okolia Rakovca nad Ondavou a získali sme ho od priateľky Mariky, ktorá lokše pripravuje s obľubou a najradšej v takom množstve, aby touto lahôdkou potešila aj svojich známych.

čítať ďalej...
čitateľov: 7342   

Sliepkovce: Jemná šalátová omáčka

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 26 2007, 07:53 (UTC+0)

Zelené hlávky šalátu môžeme použiť nielen v surovom, ale aj varenom prevedení napríklad na prípravu jednoduchej omáčky. Je lahodná a ľahko stráviteľná. Voľakedy toto jedlo kuchárky pripravovali najmä deťom a starším ľuďom, lebo chlapi po ňom pri ťažkej robote skoro vyhladli. Recept sme si napísali v obci Sliepkovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7215   

Bracovce: Kyslá kapusta s hubami, klobásou a ryžou

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 26 2007, 07:50 (UTC+0)

Nenáročné na prípravu a suroviny a pritom veľmi chutné jedlo trochu pripomína kapustnicu. V tomto recepte však nejde o polievku, ale hustú stravu ktorej kyslý základ zjemňuje ryža. Rýchlu prípravu ocenia aj začínajúci kuchári. My sme tento recept získali v obci Bracovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7588   

Lastomír: Plnené zemiakové karbonátky

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 26 2007, 07:47 (UTC+0)

Jedlá zo základných surovín, medzi ktoré patrili aj zemiaky gazdinky rady ozvláštňovali malými trikmi. Napríklad namiesto klasických zemiakových placiek možno s malou obmenou urobiť veľmi chutné zemiakové karbonátky so syrovou plnkou. Postup nám porozprávali v obci Lastomír.
čítať ďalej...
čitateľov: 7260   

Lastomír: Hustá fazuľová polievka s údeným mäsom

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 26 2007, 07:45 (UTC+0)

Výdatná hustá polievka zajedaná s lokšami alebo chlebom je nielen chutná, ale aj výživná. Typickú chuť jej dodáva údené mäso, ktorého pikantnú chuť zjemňujú pridané zemiaky. Obľúbený recept prakticky bez výraznejších zmien prebrali od svojich mám a babičiek aj dnešné gazdinky. Recept nám nadiktovali v obci Lastomír.
čítať ďalej...
čitateľov: 14421   

Lastomír: Zemplínske fánky

@ :: Tradičné recepty ::     Apr 26 2007, 07:41 (UTC+0)

Počas rodinných osláv ako boli svadby či krstiny a sviatkov gazdinky na Zemplíne nepripravovali zložité zákusky s mastnými plnkami, ako je zvykom v súčasnosti. Najčastejšie to boli sladké fánky, nenáročné na suroviny, no pritom obľúbené medzi deťmi i dospelými. Nasledujúci recept sme získali v obci Lastomír.
čítať ďalej...
čitateľov: 6017   

Sliepkovce: Kvasničky

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 22 2007, 12:24 (UTC+0)

Sliepkovce: Toto jednoduché jedlo sa pripravuje z lúčnej byliny šťaveľa (šóška), ktorá sa dá ľahko rozoznať podľa jej kopijovitých svetlozelených listov výrazne kyslej chuti. Je bohatým a prirodzeným zdrojom vitamínu C. Šťaveľ, podobne ako huby, bol ľuďom vždy ľahko dostupný, stačilo zájsť na lúku za dedinu a natrhať z neho potrebné množstvo na obed.
čítať ďalej...
čitateľov: 7422   

Bracovce: Kyslá hubová polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Mar 22 2007, 12:19 (UTC+0)

Huby sú na Slovensku všeobecne obľúbenou pochutinou. V minulosti bývali v chudobnejších vidieckych rodinách častkrát aj náhražkou mäsa. Huby sa v kuchyni dajú všestranne využiť, či už vo forme hlavného jedla, alebo len súčasti, ktorá dodá pokrmu nezameniteľnú chuť a arómu. Recept na túto naozaj netradičnú hubovú polievku sme našli v Bracovciach.
čítať ďalej...
čitateľov: 7010   

Pozdišovce: Jednoduchý langoš

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:53 (UTC+0)

Langoš je sýty a na prípravu pomerne nenáročný pokrm, ktorý sa rozšíril a získal si obľubu na celom území Slovenska. Na langoše existuje viacero variant ich prípravy. Líšia sa navzájom obsahom niektorých surovín, niekde sa do cesta pridávajú napr. aj zemiaky. Tento recept z obce Pozdišovce patrí k tým jednoduchším, ktorý ani v dnešnej dobe nezaberie gazdinkám veľa času.


čítať ďalej...
čitateľov: 8287   

Šamudovce: Zemiaky s kyslou omáčkou

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:52 (UTC+0)

Veľmi jednoduché jedlo, ktoré gazdiné obľubovali pre jeho rýchlu prípravu najmä v období, keď väčšinu denného času zaberali poľnohospodárske práce vonku na poliach. Recept pochádza z obce Šamudovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7402   

Pozdišovce: Fazuľa s kyslou kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:51 (UTC+0)

Fazuľa, podobne ako zemiaky a kapusta, bola neodmysliteľnou súčasťou vidieckej kuchyne na Zemplíne. Zasýtila a dodala telu cenné bielkoviny. Recept pochádza z obce Pozdišovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7569   

Šamudovce: Kyslá fazuľová polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:49 (UTC+0)

Recept na túto fazuľovú polievku sme našli v obci Šamudovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7147   

Pozdišovce: Podbitá farebná fazuľa

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:35 (UTC+0)

Fazuľu pestovali na Zemplíne na každej záhrade. Nenáročná strukovina tvorila základ viacerých jedál, ktoré obľubovali v chudobných aj bohatších domoch. Jednoduchá fazuľová polievka je nenáročná na prípravu, zvládnu ju aj začínajúci kuchári. Recept nám povedali v obci Pozdišovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 9196   

Pozdišovce: Kapustníky

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:33 (UTC+0)

Obľúbený recept na kysnutý koláč s kapustovou plnkou pripravovali gazdinky prakticky po celý rok, dokiaľ mali po ruke dobre uskladnené hlávky sladkej kapusty. Na prípravu kapustníkov musíme mať trocha viac času, lebo treba čakať kým vykysne cesto. Týmto lahodným koláčom mamy na Zemplíne vždy zaručene potešili stolovníkov, navyše v kapuste je dostatok vlákniny a výživných látok. Kapustníky pripravíme podľa návodu, ktorý sme získali v obci Pozdišovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 7557   

Šamudovce: Rýchla chlebová polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:30 (UTC+0)


V chudobnejších rodinách mávali mäsové polievky len zriedka. Na rýchle zohriatie a nasýtenie varili chlebovú polievku, na ktorú používali starší chlieb, ktorý už strácal lahodnú chuť a bolo ho treba rýchlo skonzumovať. Recept pre šetrné gazdinky sme si napísali v obci Šamudovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 6347   

Krásnovce: Kapustové hičkoše

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:26 (UTC+0)

Halušky, ktoré sa po zemplínsky volajú hičkoše, možno veľmi chutne pripraviť aj s kapustou. Opäť použijeme suroviny, ktoré zvyčajne máme po ruke. Výhodou je, že toto jedlo nemusíme dlho plánovať a tak ako voľakedy, aj dnes ho šikovná gazdinka dokáže rýchlo pripraviť. Pokrm obľubovali aj obyvatelia obce Krásnovce, kde sme recept získali.
čítať ďalej...
čitateľov: 6236   

Pozdišovce: Rezance s kyslou kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 21 2007, 17:24 (UTC+0)

Jednoduché cesto vymiešané z múky, vajca a vody ľudia na Zemplíne s obľubou využívali ako základ pre viaceré jedlá. Chuť tohto pokrmu obmieňali len používaním rozličných prísad buď na sladko, alebo na slano. Pri príprave na kyslý spôsob stačilo pridať kvasenú kapustu, ako v tomto recepte z obce Pozdišovce.
čítať ďalej...
čitateľov: 6650   

Šamudovce: Zamešanka

@ :: Tradičné recepty ::     Feb 07 2007, 09:05 (UTC+0)

Kukurica bola na Zemplíne obľúbená poľnohospodárska plodina a kukuričná múka alebo krúpy sa v miestnej tradičnej kuchyni hojne využívali. Recept na toto sýte a jednoduché jedlo sme našli v Šamudovciach.
čítať ďalej...
čitateľov: 5850   

Pozdišovce: Gombovce

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 23 2007, 10:58 (UTC+0)

Sezónna úroda ovocia poskytovala vítané spestrenie jedálnička. Obľúbené boli slivky, ktorým sa darilo v každej záhrade. Čerstvé boli rýchlym zdrojom vitamínov, na neskoršie zimné obdobie si ich ľudia s obľubou sušili, alebo z nich varili slivkový lekvár. Zo sliviek piekli koláče, alebo ich používali ako plnku do zemiakových knedlí – gombovcov. Recept sme získali v obci Pozdišovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 6861   

Pozdišovce: Ïžatky

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 23 2007, 10:55 (UTC+0)

Gazdinky, ktoré mali okolo domu, na poli a v záhrade vždy plné ruky práce, uprednostňovali jedlá nenáročné na prípravu. Potrebovali rýchlo nasýtiť hladné krky. Keď bolo treba, tiež využiť pri tom aj pomoc starších detí, ktoré ľahko zvládli prípravu takej jednoduchej stravy, ako sú džatky. Recept sme získali v obci Pozdišovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 8702   

Šamudovce: Beťarská polievka

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 23 2007, 10:50 (UTC+0)

Cez sviatočné dni najmä v bohatších domoch pripravovali jedlá z mäsa. Najmä muži, ktorí vykonávali fyzicky namáhavé práce, uprednostňovali pikantnejšie a mastnejšie polievky. Energeticky bohatšia strava ich dokázala zasýtiť na dlhší čas. V chudobnejších rodinách jedávali mäso veľmi zriedkavo. Recept sme získali v obci Šamudovce.


čítať ďalej...
čitateľov: 6866   

Šamudovce: Bandurkové lokše s makom

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 23 2007, 10:41 (UTC+0)

Lokše na sladko boli obľúbeným jedlom najmä pre deti. Dávali im dostatok sily a veľmi im chutili. Ich príprava pritom nebola pre gazdinú náročná a aj v tomto prípade vystačila s domácou zásobou surovín. Recept sme získali v obci Šamudovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 5838   

Krásnovce: Bandurky na kvašno s fazuľu

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 23 2007, 10:29 (UTC+0)

Tradičné suroviny zemiaky a kyslú kapustu, mali v komore všetky rodiny. Tvorili základ bežného jedla chudobných i tých majetnejších. Gazdinky rady bežnú stravu spestrovali malými obmenami. V tomto recepte pridali fazuľu. Recept sme získali v obci Krásnovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 6311   

Krásnovce: Nalečnik

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 18 2007, 08:24 (UTC+0)

Toto jedlo, ktorého základ tvoria opäť zemiaky, je chutné, sýte a nenáročné na prípravu. Isto si nájde miesto aj v súčasnej kuchyni. Recept sme získali v obci Krásnovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 6061   

Šamudovce: Dziňanka

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 16 2007, 20:04 (UTC+0)

Dziňanka je typická polievka z druhu tekvice určenej na pečenie, tzv. pečiarky, ktorá sa na Zemplíne v minulosti často varievala. Recept sme získali v obci Šamudovce.


čítať ďalej...
čitateľov: 7459   

Pozdišovce: Čeregy

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 16 2007, 19:57 (UTC+0)

Chrumkavá sladká pochúťka, zvykla sa často podávať napríklad na priadkach. I keď v minulosti kypriaci prášok do pečiva nepoznali, recept ponúkame vo forme, ktorá je na dnešné časy jednoduchšia. S prípravou jedla sme sa oboznámili v obci Pozdišovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 7821   

Pozdišovce: Zapečené bandurky s kapustou

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 16 2007, 11:26 (UTC+0)

Chutné sýte jedlo, ktoré ľudia ocenili najmä pri namáhavej fyzickej práci. Recept sme získali na Zemplíne v obci Pozdišovce.

čítať ďalej...
čitateľov: 6888   

Krásnovce: Podbité bandurky

@ :: Tradičné recepty ::     Jan 16 2007, 10:19 (UTC+0)

Veľmi jednoduché, tradičné jedlo, ktoré sa s menšími obmenami bežne varilo v domácnostiach na celom východnom Slovensku. Táto variácia pochádza zo Zemplína, konkrétne z Krásnoviec.

čítať ďalej...
čitateľov: 6710